top of page

Wszystko czego nie chcesz wiedzieć o roamingu. A powinieneś! ;)

Od 15 czerwca wszyscy trąbią hucznie o tym, że znika roaming. Pytanie czy roamingu już na prawdę nie ma? Otóż... nadal jest :)

Na początek postaram się wyjaśnić kilka pojęć. Czyli czym roaming jest a czym nie jest.

Roaming jest wtedy, gdy telefon łączy się z nadajnikiem innego opera niż operator macierzysty (czyli jeśli w telefonie łapiesz zasięg innego operatora niż tego, z którym masz podpisaną umowę )

Roaming krajowy jest wtedy, gdy jesteś na terenie Polski (np. mając podpisaną umowę z siecią Play Twój telefon loguje się do nadajnika innego operatora np. T-mobile, wtedy na telefonie obok zasięgu pojawi się litera "r" a niektóre telefony wyświetlą napis play(t-mobile) ) ta forma roamingu jest dostępna i świadczona jedynie w sieci Play i jest bezpłatna.

Roaming międzynarodowy jest wtedy, gdy znajdujesz się poza granicami Polski. Płatny poza strefą Euro; bezpłatny prawie zawsze w strefie Euro.

Połączenia międzynarodowe to połączenia wykonane z polskiego numeru na numer zagraniczny, czyli taki, którego kierunkowy jest inny niż +48. Dlaczego tłumaczę to pojęcie w kontekście roamingu? Ponieważ nie raz spotkałam się z informacją, że opłaty za to połączenie są naliczone niesłusznie, "bo przecież roamingu już nie ma". Tyle tylko, że to połączenie nie ma nic wspólnego z roamingiem ;) (Chyba że jest wykonane kiedy jesteś za granicą) To połączenie jest zawsze płatne.

Co zmieniło się 15 czerwca 2017 r. ?

Mogłabym napisać krotko: opłaty w Unii Europejskiej. Jednak to pojęcie jest szersze niż mogłoby się wydawać.

Like at home opłaty za połączenia i smsy są, więc naliczane tak jak w kraju, jeśli, więc w swoim abonamencie/taryfie na kartę masz nielimitowane połączenia i smsy, będąc na terenie Unii za połączenie na polski numer nie zapłacisz, niezależnie od tego czy numer, na który dzwonisz znajduje się w Polsce czy też jest za granicą.

Internet w roamingu międzynarodowym.

To wyższa szkoła jazdy. Niestety internet nie działa tak jak w kraju. Ilość internetu do wykorzystania w UE jest przeliczana z wysokości abonamentu, który posiadasz. Przelicznik wynika ze wzoru:

Opłata za usługi podstawowe/(7,7*4,2088)*2=?

Przy czym:

opłata za usługi podstawowe to nic innego jak wysokość abonamentu i dodatkowych pakietów uruchomionych na numerze.

7,7 stawka hurtowa regulowaną w EUR

4,2088 zł kurs EUR

2 współczynnik wyznaczony przez regulację

Co jest ważne?

*Internet wykorzystywany za granicą pomniejsza pakiet krajowy!

*Jeżeli internet w kraju został w całości wykorzystany , pakiet roamingowy nadal będzie przyznany, ale będzie działał z lejkiem(ograniczoną prędkością) tak jak w kraju!

Dodatkowe koszty!

^Po wykorzystaniu przyznanego pakietu w UE dalsze korzystanie z internetu powoduje naliczanie opłaty 4 gr. za każdy 1 mb.

^Jeżeli przez okres czterech miesięcy ponad połowę czasu będzie Twój numer logował się do nadajnika operatora zagranicznego mogą być naliczane opłaty za połączenia zarówno wychodzące jak i przychodzące. Jest to związane z polityką uczciwego korzystania.

Przed wyjechaniem za granicę warto też sprawdzić, czy kraj do, którego się wybierasz należy do strefy Euro. Norwegia mimo braku obecności w UE, do tej strefy się zalicza. Natomiast Szwajcaria czy Ukraina jest w strefie pierwszej, więc opłaty sa naliczane inaczej.


  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna

Udało się! Wirtualny listonosz dostarczył wiadomość do mojej skrzynki. Odpowiem jak najszybciej ;)

bottom of page